06 May 2013

Youth Development League (Round 1) Results

The Youth Development League (round 1) was held at Saffron Lane on Sunday 28th April. The full results are as follows:

U20 men

100m
Forrest Francis 6th place 'A' race 11.9
Neuradin Halachi 4th place 'B' race 12.5

200m
Alex Morris 4th place 'A' race 24.60
Neuradin Halachi 4th place 'B' race 25.90

400m
Alex Morris 3rd place 'A' race 52.00
Elliott Powell 1st place 'B' race 52.70

800m
Kilian Gailard 4th place 'A' race 2.14.10
Curtis Thompson 3rd place 'B' race 2.16.40

1500m
Jack Thompson (U17) 4th place 'A' race 4.44.80

3000m
Jack Thompson (U17) 2nd place 'A' race 9.46.70
Kilian Gailard 1st place 'B' race 10.13.10

400mH
Elliott Powell 3rd place 'A' race 67.3
Armani James 3rd place 'B' race 85.7

DT
Forrest Francis 1st place 'A' competition 44m90
Josh Brown 1st place 'B' competition 28m00

HT
Josh Brown 4th place 'A' competition 24m53

JT
Josh Brown 1st place 'A' competition 46m05

SP
Forrest Francis 1st place 'A' competition 12m85
Josh Brown 1st place 'B' competition 10m38

LJ
Neuradin Halachi 3rd place 'A' competition 5m91
Forrest Francis 1st place 'B' competition 5m52

TJ
Armani James 3rd place 'A' competition 11m35

4x100m relay 2nd place 47.30 - Neuradin Halachi, Joseph Earl, Josh Brown, Forrest Francis.

4x400m relay 2nd place 3.47.90 - Alex Morris, Curtis Thompson (U17), Kilian Gailard, Elliott Powell

U17 men

800m
Josh Beech 6th place 2.26.40

JT
Chris Arnold 2nd place 42m41

TJ
Joseph Earl 2nd place 11m43

HJ
Joseph Earl 4th place 1m35

U20 women

100m
Taisha Thompson-Gregory 2nd place 'A' race 13.0
Amreen Chaudhry 3rd place 'B' race 15.6

200m
Andrea Barrow 4th place 'A' race 30.20
Iona Magee 5th place 'B' race 30.80

400m
Rachael Borrows 3rd place 'A' race 72.10
Andrea Barrow 3rd place 'B' race 73.00

800m
Rachael Borrows 2nd place 2.41.70

DT
Sally Preston 1st place 'A' competition 33m42
Hannah Spence (U17) 3rd place 'B' competition 12m53

HT
Sally Preston 2nd place 'A' competition 38m97
Hannah Spence (U17) 2nd place 'B' competition 6m41

JT
Sally Preston 5th place 'A' competition 23m00
Iona Magee 4th place 'B' competition 8m30

SP
Sally Preston 3rd place 'A' competition 8m71
Rachael Borrows 2nd place 'B' competition 6m01

LJ
Andrea Barrow 3rd place 'A' competition 4m74
Iona Magee 2nd place 'B' competition 4m47

4x100m relay 3rd place 56.00 - Iona Magee, Andrea Barrow, Hannah Spence (U17) and Taish Thompson-Gregory (U17)

U17 women

100m
Hannah Spence 4th place 14.2

200m
Hannah Spence 4th place 30.70

LJ
Niamh Warner 4th place 4m58

TJ
Taisha Thompson-Gregory 3rd place 10m21

No comments:

Post a Comment