04 June 2013

Results from the Youth Development League at Milton Keynes


The latest Youth Development League for U17 & U20 athletes was held at Milton Keynes on Sunday 2nd June.  The Coritanian's finished the event in 3rd place on the day after some great results and are 3rd overall in the current league standings.

Full results:

U20m

100m
Forrest Francis 2nd place 'A' race 11.5
Nuredin Hallachi 3rd place 'B' race 12.4
200m
Elliott Powell 3rd place 'A' race 22.8
Alex Morris 1st place 'B' race 23.1
400m
Elliott Powell 1st place 'A' race 50.0
Alex Morris 1st place 'B' race 51.6
400H
Alex Morris 1st place 'A' race 59.5
DT
Forrest Francis 1st place 'A' competition 44.80m
Josh Brown 1st place 'B' competition 29.43m
HT
Josh Brown 3rd place 'A' competition 24.00m
Macdonald Dirikwe 2nd place 'B' competition 16.94m
JT
Josh Brown 3rd place 'A' competition 42.63m
Macdonald Dirikwe 2nd place 'B' competition 35.01m
SP
Forrest Francis 1st place 'A' competition 13.54m
Josh Brown 1st place 'B' competition 10.95m
LJ
Forrest Francis 2nd place 'A' competition 6.09m
Nuredin Hallachi 1st place 'B' competition 5.76m
TJ
Armani James 2nd place 'A' competition 12.92m
PV
Forrest Francis 2nd place 'A' competition 2.60m
4x100m relay
Josh Brown, Armani James, Nuredin Hallachi and Alex Morris 2nd place 47.6
4x400m relay
Elliott Powell, Kyron Stabana (U17), Jack Thomson (U17) and Alex Morris 4th place 3:49.0

U17m

100m
Iquon Silcott 2nd place 11.6
200m
Kyron Stabana 4th place 25.1
400m
Kyron Stabana 6th place 56.1
1500m
Jack Thomson 1st place 4:36.4
3000m
Jack Thomson 1st place 9:37.6
DT
Christopher Arnold 2nd place 28.56m
JT
Christopher Arnold 2nd place 44.97m
SP
Christopher Arnold 1st place 10.38m
LJ
Iquon Silcott 1st place 6.01m
TJ
Iquon Silcott 1st place 12.10m
4x100m
Iquon Silcott, Kyron Stabana, Christopher Arnold and Jack Thomson 2nd place 52.3

U20w

100m
Taisha Thompson-Gregory 4th place 'A' race 13.1
Iona Magee 3rd place 'B' race 13.8
200m
Andrea Barrow 2nd place 'B' race 29.1
DT
Sally Preston 1st place 'A' competition 31.92m
Amreen Chaudrey 4th place 'B' competition 8.12m
HT
Sally Preston 2nd place 'A' competition 34.87m
JT
Sally Preston 5th place 'A' competition 21.88m
Amreen Chaudrey 4th place 'B' competition 8.55m
SP
Sally Preston 4th place 'A' competition 9.28m
LJ
Taisha Thompson-Gregory 1st place 'A' competition 5.53m
Andrea Barrow 1st place 'B' competition 4.73m
TJ
Andrea Barrow 1st place 'A' competition 10.51m
PV
Iona Magee 2nd place 'A' competition 1.80m
4x100m relay
Iona Magee, Andrea Barrow, Niamh Warner (U17) and Taisha Thompson-Gregory 1st place 53.4

U17w

100m
Niamh Warner 3rd place 13.6
DT
Camilla Blanco 4th place 14.44m
HT
Camilla Blanco 4th place 14.94m
TJ
Camilla Blanco 4th place 8.21m
LJ
Niamh Warner 4th place 4.56m

No comments:

Post a Comment