21 August 2013

Golden Glory for Alistair and Rowan and Midland Championship records too!!


The Midland U15/U17 Championships was held at Birmingham on Saturday 17th and Sunday 18th August and there were some stunning performances from Leicester Coritanians with many medals on show which were won by the youngsters over the course of the two days.

Alistair Finlay U15b took a gold medal in both the 300m and 800m but it was in the 300m where his time of 38.50 was a new Championship Record and also a new club record which he already held.

Rowan Powell U15b also took gold medals in both the triple jump and the long jump and like Alistair his long jump was also a new Championship Record of 6.93m and he too set a new club record in the process.

In the U17 men's events, Iquan Silcott, took away two gold medals and a bronze. His long jump of 6.46m and triple jump of 13.34m were enough to seal victory and to improve his life time best performances. His bronze medal came in the 400m where his time of 52.59 was also another life time best performance.

Other medals came from Mari Smith (gold), Cameron Smith (gold), Alfie Thompson (gold), James Hatton (silver), Liam Smith (silver), Matt Griffiths (silver), Ben Dijkstra (silver), Caitlin Harding (silver), Natasha Gilliam (bronze), Ella Shirley (bronze), Amber Griffiths (bronze), Jack Woodward (bronze), Chris Arnold (bronze), Archie Gethins (bronze) and K-Ryan Hinds (bronze).

Well done to all of the athletes who took part.

Full results:

U15g

Natasha Gilliam 100m Final 6th place 13.51, LJ 5th place 4.85m, PV 3rd place 2.30m
Amber Griffiths 75mH Final 3rd place 12.44m
Hannah Morris 75mH 6th place heat 2 14.05, 200m 5th place heat 1 29.07
Caitlin Harding 100m 6th place heat 2 14.13, LJ 2nd place 4.98m
Jordan Waine 800m Final 7th place 2:36.29, 1500m Final 6th place 5:08.14
Georgia Wright 800m 5th place heat 2 2:41.29
Serena Moore 800m 6th place heat 2 2:45.74
Rianna Kidd 800m 7th place heat 2 2:52.92, PV 4th place 2.30m

U17 women

Niamh Warner 100m 5th place heat 2 14.02, LJ 8th place 4.14m
Ella Shirley 1500m Final 3rd place 5:04.71
Mari Smith 800m Final 1st place 2:15.32
Charlotte Cooper Javelin 6th place 26.38m

U15b

Luke Thompson 200m Final 7th place 25.46
Ben Dijkstra 1500m Final 2nd place 4:16.24
Alistair Finlay 300m Final 1st place 38.50, 800m Final 1st place 2:09.2
Jack Woodward 300m Final 3rd place 39.61
Matt Griffiths 800m Final 2nd place 2:11.0
Liam Smith HT 2nd place 26.17m, DT 4th place 20.39m
Rowan Powell LJ 1st place 6.93m, TJ 1st place 12.53m
Archie Gethins DT 3rd place 21.60m
K-Ryan Hinds HJ 3rd place 1.60m
Alfie Thompson 3000m Final 1st place 9:31.21

U17 men

Cameron Smith 3000m Final 1st place 9:26.71
Amrik Gill 1500m Final 10th place 4:35.05
Iquan Silcott 400m Final 3rd place 52.59, LJ 1st place 6.46m, TJ 1st place 13.34m
Chris Arnold JT 3rd place 40.97m
James Hatton 800m Final 2nd place 2:00.32
Macaulay Moore 800m 5th place heat 2 2:14.56

No comments:

Post a Comment