15 August 2013

Results from the Youth Development League at Loughborough.


There were some great results from the fourth Youth Development U17/U20 League which was held at Loughborough University on 28th July which resulted in the Coritanians finishing in 2nd place on the day. We are placed third overall in the league standings with 1597 points.

Full results:

U20 men

100m
Elliott Powell 2nd place 'A' race 11.0
Armani James 3rd place 'B' race 12.1
200m
Elliott Powell 2nd place 'A' race 22.5
400m
Elliott Powell 1st place 'A' race 51.5
Alex Morris 2nd place 'B' race 53.4
110mH
Rhondell Stabana 1st place 'A' race 19.8
400mH
Alex Morris 1st place 'A' race 58.6
2000msc
Macdonal Dirikwe 4th place 'A' race 8:57.1
Will Davison 1st place 'B' race 8:58.9
DT
Forrest Francis 1st place 'A' compeition 43.65m
Josh Brown 2nd place 'B' competition 27.36m
HT
Josh Brown 3rd place 'A' competition 22.63m
Will Davison 2nd place 'B' competition 19.08m
JT
Josh Brown 3rd place 'A' competition 40.57m
Macdonald Dirikwe 2nd place 'B' competition 27.59
SP
Forrest Francis 1st place 'A' competition 12.88m
Josh Brown 1st place 'B' competition 10.23m
LJ
Forrest Francis 2nd place 'A' competition 6.13m
Rhondell Stabana 1st place 'B' competition 6.10m
TJ
Armani James 2nd place 'A' competition 13.31m
Rhondell Stabana 1st place 'B' competition 12.02m
HJ
Forrest Francis 4th place 'A' competition 1.75m
Rhondell Stabana 1st place 'B' competition 1.55m
4x100m
Rhondell Stabana, Elliott Powell, Alex Morris and Forrest Francis 1st place 45.4
4x400m
Armani James, Alex Morris, Josh Brown and Elliott Powell 4th place 3:46.6

U17 men

100m
Alex Lazutin 5th place 'A' race 13.4
200m
Kyron Stabana 4th place 'A' race 25.6
400m
Alex Lazutin 3rd place 'A' race 58.5
800m
Luke Beeby 3rd place 'A' race 2:21.4
1500m
Jack Thompson 2nd place 'A' race 4:43.6
3000m
Jack Thompson 1st place 'A' race 9:47.4
400mH
Kyron Stabana 2nd place 'A' race 68.8
DT
Chris Arnold 2nd place 'A' competition 26.22m
HT
Kyron Stabana 3rd place 'A' competition 16.48m
JT
Chris Arnold 2nd place 'A' competition 41.95m
SP
Chris Arnold 1st place 'A' competition 10.97m
LJ
Luke Beeby 4th place 'A' competition 5.11m
4x400m
Luke Beeby, Alex Lazutin, Jack Thompson and Kyron Stabana 2nd place 4:03.7

U20 women

100m
Iona Magee 3rd place 'A' race 13.8
200m
Iona Magee 4th place 'A' race 29.7
400m
Rachel Borrows 5th place 'A' race 69.4
800m
Rachel Borrows 4th place 'A' race 2:43.0
400mH
Rachel Borrows 3rd place 'A' race 81.2
DT
Sally Preston 2nd place 'A' competition 31.12m
Rachel Borrows 2nd place 'B' competition 16.42m
HT
Sally Preston 3rd place 'A' competition 33.71m
JT
Sally Preston 4th place 'A' competition 23.34
Iona Magee 2nd place 'B' competition 13.14m
SP
Sally Preston 2nd place 'A' competition 10.33m
LJ
Iona Magee 2nd place 'A' competition 4.69m
PV
Iona Magee 2nd place 'A' competition 2.10m

No comments:

Post a Comment