15 June 2014

Serveline Midland League results

Results from the Serveline Midland League, Worcester on 7th June.

There were some great results from the Serveline Midland League Division 4, which was held at Worcester on 7th June. Leicester was placed 2nd overall with a total of 364.5 points to Halesowen AC's 400.8 points.

Full results:

Men

100m
Elliott Powell 2nd place 'A' race 11.1
Chris Norman 2nd place 'B' race 11.5
Marcel Hodge 1st place (Guest race) 11.7
Wesley Weathers 2nd place (Guest race) 12.0

200m
Elliott Powell 2nd place 'A' race 21.7
Marcel Hodge 3rd place 'B' race 23.4

400m
Elliott Powell 1st place 'A' race 49.6
Alistair Finlay 4th place 'B' race 54.2

110mH
Armani James 2nd place 'A' race 18.6

400mH
Armani James 2nd place 'A' race 65.7
Alistair Finlay 1st place 'B' race 64.9

800m
Mason Dade 6th place 'A' race 2:12.3
Alexander Lazutin 4th place 'B' race 2:24.8

1500m
Mason Dade 6th place 'A' race 4:41.3

3000m
Andy Callus 7th place 'A' race 12:57.2

3000m s/c
Andy Callus 5th place 'A' race 14:45.5

LJ
Iquan Silcott 1st place 'A' competition 6.11m
Marcel Hodge 3rd place 'B' competition 5.23m

TJ
Armani James 1st place 'A' competition 12.71m
Iquan Silcott 3r place 'B' competition 11.13m

HJ
Forrest Francis 3rd place 'A' competition 1.70m
Iquan Silcott 1st place 'B' competition 1.60m

SP
Forrest Francis 3rd place 'A' competition 12.37m
Chris Norman 5th place 'B' competition 7.02m

DT
Forrest Francis 2nd place 'A' competition 40.59m
Armani James 5th place 'B' competition 17.28m

HT
Chris Norman 7th place 'A' competition 17.23m
Armani James 5th place 'B' competition 15.01m

JT
Wesley Weathers 5th place 'A' competition 36.19m
Forrest Francis 4th place 'B' competition 29.24m

4x100m relay 2nd place 44.9
4x400m relay 2nd place 3:33.9

Women

100m
Natasha Gilliam 3rd place 'A' race 13.1
Caitlin Harding 4th place 'B' race 14.0

200m
Natasha Gilliam 4th place 'A' race 26.7
Iona Magee 3rd place 'B' race 29.2

400m
Rachel Borrows 4th place 'A' race 68.1
Georgia Wright 2nd place 'B' race 71.0

100mH
Kathryn Birks 3rd place 'A' race 19.2

400mH
Rachel Borrows 4th place 'A' race 83.7
Kathryn Birks 1st place 'B' race 84.2

800m
Rachel Borrows 4th place 'A' race 2:39.1
Georgia Wright 2nd place 'B' race 2:41.4

4x100m 52.7
4x400m 3rd place 4:40.0

LJ
Cailin Harding 2nd place 'A' competition 4.92m
Kathryn Birks 1st place 'B' competition 4.76m

TJ
Caitlin Harding 2nd place 'A' competition 10.83m

HJ
Rianna Kidd =5th place 'A' competition 1.30m

PV
Ioana Magee =1st place 'A' competition -height not listed on results
Rianna Kidd 1st place 'B' competition - height not listed on results

SP
Glenys Morton 4th place 'A' competition 7.64m
Brogan Francis 2nd place 'B' competition 7.33m

DT
Charlotte Cooper 2nd place 'A' competition 20.91m
Glenys Morton 2nd place 'B' competition 18.71m

HT
Glenys Morton 4th place 'A' competition 22.97
Brogan Francis 1st place 'B' competition 22.37m

JT
Charlotte Cooper 1st place 'A' competition 28.57
Glenys Morton 1st place 'B' competition 17.89m




No comments:

Post a Comment