01 June 2014

YDL Lower Age Group

Results from the Youth Development League, Stoke on Saturday 31st May

There were some great results from the Youth Development League at Stoke yesterday, where the U13 and U15 age groups battled for supremacy in the second round of the League.

Kairo John won his 100m race in a time of 11.4 and followed it with a win in the high jump with a clearance of 1.58m.

Full results:

U13g

75mH
Maya Blanco 4th place 'A' race 11.1
Anisha Sood 5th place 'B' race 12.1
150m
Kirsty Finlay 5th place 'A' race 22.6
Anisha Sood 7th place 'B' race 24.1
1200m
Emma Richards 2nd place 'A' race 4:10.5
70h
Mayo Blanco 3rd place 'A' race 15.0
4x100m relay 4th place 64.0
LJ
Mayo Blanco 7th place 'A' competition 3.02m
SP
Kirsty Finlay 1st place 'A' competition 9.94m
JT
Kirsty Finlay 4th place 'A' competition 14.52m
Anisha Sood 5th place 'B' competition 6.81m

U13b

100m
Jasper Kraamer 2nd place 'A' race 14.2
George Beel 3rd place 'B' race 14.8
800m
George Beel 3rd place 'A' race 2:43.4
75mh
George Beel 2nd place 'A' race 15.2
HJ
Jasper Kraamer 2nd place 'A' competition 1.36m
LJ
Jasper Kraamer 1st place 'A' competition 4.63m
Odhran Palmer-Holmes 7th place 'B' competition 2.55m

U15g

100m
Shivani Sood 6th place 'A' race 14.2
Jennifer Ward 5th place 'B' race 14.2
200m
Ayanfe Adebayo 6th place 'A' race 29.6
Hannah Morris 4th place 'B' race 28.9
300m
Hannah Morris 3rd place 'A' race 45.4
Achalya Carr-Brown 5th place 'B' race 51.6
75mH
Hannah Morris 3rd place 'A' race 13.0
Shivani Sood 2nd place 'B' race 14.6
4x100m relay 3rd place 57.7
HJ
Jennifer Ward 5th place 'A' competition 1.35m
Laura Moorcroft 4th place 'B' competition 1.30m
LJ
Jennifer Ward 5th place 'A' competition 4.51m
Laura Moorcroft 4th place 'B' competition 3.75m
SP
Takudzwa Dirikwe 3rd place 'A' competition 8.98m
Achalya Carr-Brown 2nd place 'B' competition 8.00m
DT
Takudzwe Dirikwe 2nd place 'A' competition 19.50m
Achalya Carr-Brown 1st place 'B' competition 16.05m
HT
Takudzwa Dirikwe 1st place 'A' competition 29.89m
Ayanfe Adebayo 2nd place 'B' competition 13.11m
JT
Laura Moorcroft 6th place 'A' competition 12.73m
Shivani Sood 5th place 'B' competition 9.41m

U15b

100m
Kairo John 1st place 'A' race 11.4
Kyle Calhoun 1st place 'B' race 12.3
200m
Jack Woodward 3rd place 'A' race 24.1
Kyle Calhoun 2nd place 'B' race 25.2
300m
Jack Woodward 2nd place 'A' race 38.2
Joey Keaveny 1st place 'B' race 40.8
80mH
Dan Boydon 1st place 'A' race 12.6
Jack Woodward 1st place 'B' race 13.3
4x100m 2nd place 49.5
HJ
Kairo John 1st place 'A' competition 1.58m
Dan Boydon 1st place 'B' competition 1.45m
LJ
Joey Keaveny 2nd place 'A' competition 5.32m
Kyle Calhoun 3rd place 'B' competition 4.49m
SP
Liam Smith 5th place 'A' competition 8.97m
DT
Liam Smith 3rd place 'A' competition 25.04m
Dan Boydon 1st place 'B' competition 21.55m
HT
Liam Smith 1st place 'A' competition 36.48m
JT
Joey Keaveny 6th place 'A' competition 16.09m
Kairo John 3rd place 'B' competition 11.30m


No comments:

Post a Comment