31 May 2015

Middle Distance Squad - Leicestershire & Rutland County Championships

Records tumble at Leicestershire & Rutland County Championships

Three Leicester Coritanian athletes claimed County records at the Leicestershire & Rutland County Championships held at Pingles Stadium, Nuneaton over the weekend of 23rd & 24th May.

Elliott Powell won the U20m 200m in a record time of 21.26. Not to be outdone, Takudwa Dirikwe took the honours in the U17w Hammer throw in 35.40m and Kirsty Finlay claimed the record in the Shot Put in the U15g age group with 11.52m.

Congratulations to all the athletes who competed.

Full results:

75mH
Shivani Sood U15g Final 5th place 13.97

80mH
Amber Griffiths U17w Final 2nd place 14.68

100m

Sophie Williams U13g Final 1st place 14.13
Ava Morton U13g Final 4th place 16.20
Esmee Norgorve U15g Final 3rd place 13.48
Caitlin Harding U17w Final 2nd place 13.45
Iona Magee U20w Final 1st place 13.90
Katy Williams U20w Final 2nd place 14.48
Elliott Powell U20m Final 1st place 10.78
Iquan Silcott U20m Final 3rd place 12.01
Marcel Hodge SM Final 1st place 11.46
Anil Sood SM Final 5th place 14.08

200m

Achayla Carr-Brown U15g h1 6th place 31.00
Jennifer Ward U15g h2 3rd place 29.57 and Final 6th place 29.81
Shviani Sood U15g h2 4th place 29.90
Maya Blanco U15g h2 5th place 30.02
Natasha Gilliam U17w Final 1st place 26.33
Amber Griffiths U17w Final 2nd place 27.60
Hannah Morris U17w Final 3rd place 27.64
Katy Williams SW Final 3rd place 31.10
Nicholas Njopa Kaba U15b Final 2nd place 24.87
Fazian Elahi U17m Final 2nd place 26.13
Elliott Powell U20m Final 1st place 21.26 Championship Record
Alex Morris SM Final 1st place 23.44
Jonathan Hughes SM Final 2nd place 23.83
Israel Solomon SM Final 4th place 26.48

300mH

Hannah Morris U17w Final 2nd place 49.40

400m

Alistair Finlay U17m Final 1st place 51.17
Jack Woodward U17m Final 2nd place 52.04
Alex Morris SM Final 1st place 52.38
Jonathan Hughes SM Final 2nd place 52.78

400mH

Alistair Finlay U17m Final 1st place 58.16
Alex Morris SM Final 2nd place 1:03.26
Daniel Boydon U17m Final 2nd place 1:05.02

800m

Sinead Kirk U13g  Time trial 7th place 2:41.23
Emma Richards U15g  Final 7th place 2:27.99
Emma Gascoigne U15g Final 8th place 2:28.42
Zena Challenger U15g Final 9th place 2:30.19
Beane Moores U15g Final 10th place 2:31.83
Hannah Ord U15g Final 11th place 2:31.85
Rhea Cooper U15g Final 12th place 2:33.45
Grace Smith U15g Final 13th place 2:34.55
Jordan Waine U17w Final 1st place 2:24.21
Megan Rowley U17w Final 5th place 2:36.66
Wais Kaire U17m Final 5th place 2:05.65
Oliver Freer U17m Final 6th place 2:08.27
Amrik Gill U20m Final 2nd place 2:09.09


1500m

Emma Richards U15g Final 5th place 5:05.26
Grace Smith U15g Final 6th place 5:10.09
Rhea Cooper U15g Final 7th place 5:12.75
Zena Challenger U15g Final 8th place 5:13.52
Emma Gascoigne U15g Final 9th place 5:14.85
Beane Moores U15g Final 10th place 5:28.96
Jordan Waine U17w Final 1st place 5:05.27
Alex West U17w Final 4th place 5:21.79
Megan Rowley U17w Final 5th place 5:22.67
Oliver Freer U17m Final 4th place 4:23.93
Amrik Gill U20m Final 1st place 4:20.56

5000m

Gordon Lee SM Final 1st place 15:38.53
Chris Jordan SM Final 4th place 15:49.36
Andrew Robinson SM Final 9th place 16:46.78

HT

Kirsty Finlay U15g Final 2nd place 32.34m
Achayla Carr-Brown U15g Final 3rd place 20.37m
Takudwa Dirikwe U17w Final 1st place 35.40m Championship record
Liam Smith U17m Final 1st place 34.78m

SP

Tanatswa Dirikwe U13g Final 1st place 6.30m
Kirsty Finlay U15g Final 1st place 11.52m Championship Record
Keira Canpolat U15g Final 2nd place 10.99m
Achayla Carr-Brown U15g Final 3rd place 9.49m
Takudwa Dirikwe U17w Final 1st place 10.25m
Forrest Francis SM Final 1st place 11.67m

JT

Esmee Esho U15g Final 2nd place 24.03m
Eleonora Contini U20w Final 1st place 37.01m
Taurau Dirikwe SM Final 1st place 35.41m
Keiran Silcott U17m Final 2nd place 37.84m

PV

Iona Magee U20w Final 1st place 2.30m

DT

Kirsty Finlay U15g Final 1st place 25.05m
Takudwa Dirikwe U17w Final 1st place 21.13m
Archie Gethins U17m Final 1st place 29.52m
Forrest Francis SM Final 1st place 39.26m

LJ

Sophie Williams U13g Final 1st place 3.69m
Jennifer Ward U15g Final 1st place 4.60m
Maya Blanco U15g Final 5th place 3.97m
Caitlin Harding U17w Final 1st place 5.00m
Iona Magee U20w Final 1st place 4.43m
Rowan Powell U17m Final 1st place 5.93m
Fazian Elahi U17m Final 2nd place 4.80m
Iquan Silcott U20m Final 1st place 6.14m
Marcel Hodge SM Final 1st place 5.35m
Israel Solomon SM Final 2nd place 5.27m

TJ

Caitlin Harding U17w Final 1st place 10.07m
Thomas Woods U17m Final 1st place 11.39m
Iquan Silcott U20m Final 1st place 12.85m
Mitchel Kirby SM Final 1st place 14.01m
Armani James SM Final 2nd place 13.38m





No comments:

Post a Comment